Späť na blog

Od vášne k táboru

Dnes píše Baja, naša managérka floorballových táborov, o tom, ako sa k tomuto športu dostala, ako z vášne vznikol...

  • 20.03.2020
  • 1134

Dnes píše Baja, naša managérka floorballových táborov, o tom, ako sa k tomuto športu dostala, ako z vášne vznikol tábor a čo to vlastne ten floorball tábor je.

Všetko čo ste o floorballe chceli vedieť, čo Vás zaujíma či už ako začiatočníka alebo pokorčilého a ako to v našich floorbalových táboroch vyzerá, zodpovie tento článok od našej Bajky.

Floorball som poznala, pretože naša škola bola jednou z prvých na Slovensku, kde sa floorball hrával. Ďalej sa účastnila rôznych súťaží, floorball sa hrával na telesnej a cez veľkú prestávku sa u nás konali medzitriedne floorballové turnaje. Navyše tréner extraligového tímu bol náš telocvikár a základ tímu tvorili hráčky od nás zo školy. Odvtedy ubehlo už skoro 10 rokov a floorball má stále výnimočné miesto v mojom živote.

Pre tých, ktorí sa zatiaľ s floorballom nestihli zoznámiť, iba v skratke zhrniem, že sa jedná o skvelý kolektívny šport, na prvý pohľad podobný hokeju alebo hokejbalu. Hrajú ho piati hráči a brankár na ihrisku ohraničenom mantinelmi a ich cieľom je vo vymedzenom čase streliť viac gólov ako súper. Avšak, tu sa všetka podobnosť s hokejom či hokejbalom viac-menej končí. Rozdiel je už v samotnom vybavení hráčov, ktorí nemajú žiadne chrániče ani ochranné prostriedky a sú vybavení iba ľahkou hokejkou s plastovou čepeľou. Práve nenáročnosť na materiálne zabezpečenie je jedným z veľkých plusov tohto mladého športu. Tým sa stáva dostupným naozaj pre každého.

Ďalším špecifikom je ihrisko. Floorball sa hráva v telocvični na ihrisku s rozmermi 40x20 metrov s bránkami o niečo menšími ako hokej (brankár chytá kľačiac na kolenách). Mantinely sú plastové a vysoké iba 50 cm, takže siahajú približne do výšky kolien, čo isto poteší všetky mamičky, ktoré nechcú, aby ich ratolesti boli pravidelne „otrieskavané“. Aj v ostatných ohľadoch je floorball „mierumilovným“ športom: povolený je iba minimálny kontakt medzi hráčmi a žiadne údery hokejkou do súpera alebo súperovej hokejky. Preto je florbal vhodný aj pre tých najmenších a rovnako pre chlapcov, ako aj pre dievčatá.

Určite nie je náhoda, že sa tento šport stáva (nie len) u nás čoraz populárnejší. Ja osobne vnímam najväčšie pozitívum floorballu v tom, že už úplní začiatočníci sa pri ňom dobre zabavia a je možné s ním začať prakticky kedykoľvek! Rovnako ako ostatné športy floorball rozvíja pohybovú zdatnosť, kondičku, tímového ducha a zmysel pre fair play. V neposlednom rade floorball spája ľudí, stojí za množstvom dlhoročných kamarátstiev a nezabudnuteľných zážitkov z tréningov, zápasov, turnajov, ale aj mimo floolballových aktivít.

Keďže v lete sa väčšinou netrénuje, až na pár letných turnajov, tak je ťažké sa ku floorballu dostať. Preto sme sa rozhodli, vyplniť toto prázdne miesto floorballovými tábormi, kde sa majú možnosť stretnúť a konfrontovať floorballisti a floorballistky rôznych úrovní z rôznych kútov Slovenska. U nás majú úplní začiatočníci možnosť naučiť sa základy floorballu pod dohľadom skúsených trénerov, čo im umožní rýchlejší rozvoj. Pokročilým floorballistom zas pomáhame po technickej aj strategickej stránke, poukazujeme na chyby, ale aj vyzdvihujeme silné stránky, na ktoré by sa hráči mali zamerať. Tréningy sú rozdelené podľa floorballových zdatností tak, aby si každý prišiel na svoje. Okrem tréningov je program tábora obohatený o rôzne floorballové súťaže a každodenné zápasy v rámci táborového turnaja, ako aj o množstvo zábavných aktivít (tradičné či netradičné športy, rôzne tímové hry).

Tábor sa teda stáva miestom, kde florbaloví nadšenci majú možnosť zlepšiť sa, zmysluplne stráviť čas, nájsť si množstvo nových kamarátov, zabaviť sa a užiť si floorball do sýtosti. Neklamným znakom toho, že sa nám dobre darí, nie je len neustále rastúci počet floorballistov, ktorí sa ku nám leto čo leto vracajú, ale aj 4. miesto pre Wachumba Tím na floorballovom turnaji v Topoľčanoch, ako aj plánovaná účasť na turnaji Slovakia zobor cup 2015 hneď s dvoma tímami (dievčenský aj chlapčenský).

Pozrite si aktuálnu ponuku letných táborov.

Zistiť viac
 

Tábory, ktoré vás môžu tiež zaujímať