Späť na blog

Domáce divadielko vo vlastnej réžií

Zahraj si doma svoj obľúbený príbeh.

  • 12.05.2020
  • 302

Zahraj si doma svoj obľúbený príbeh.

Divadlo má schopnosť v ľuďoch, veľkých aj malých, prebúdzať kreativitu. Čas, ktorý investujete do jeho prípravy sa vám neskôr vráti v podobe podarených divadelných predstavení a smiechu vašich detí. Pokiaľ máte doma kreatívneho výmyselníka, ktorý sa vyžíva v tvorení vlastných príbehov, alebo rád niečo nové vyrába, tak by ste mu mohli tieto dni spestriť práve jeho vlastným divadlom.

Na chod divadla budete, samozrejme, potrebovať hercov. Tých si môžete vytvoriť v podobe divadelných bábok. Najznámejší a celkom jednoduchý spôsob, sú bábky z ponožiek. Najlepšie na nich je, že na ich výrobu sa dá použiť čokoľvek čo máte práve poruke. Stačí vám nájsť ponožky, ktoré už nepotrebujete, namaľovať im tváričku a ozdobiť ich napríklad gombíkmi, bavlnkami, staršími látkami atď. Vaše možnosti sú neobmedzené, môžete použiť naozaj hocičo.

Kliknite pre návod, kde je ukázaná výroba bábky.

Keď už máte hercov, potrebujete im nájsť správne priestory. Pokiaľ chcete, aby mali vaši herci veľa miesta, stačí natiahnuť plachtu, za ktorú sa pri manipulácii s bábkami schováte. A aby to bolo ešte zaujímavejšie, môžete plachtu pokresliť rôznymi obrázkami z oboch strán, a tým budete počas predstavenia striedať divadelnú scénu. Na jednej strane môže byť hrad, na ďalšej napríklad les.

Ak ale chcete divadlo, ktoré bude spratné a vie pôsobiť skutočnejšie, tak si jedno môžete vyrobiť z krabíc. Skvelé na ňom je, že si ho nebudete musieť postavať vždy nanovo. Na jeho výrobu môže poslúžiť aj krabica od topánok alebo akákoľvek iná, väčšia..

Čo budete potrebovať?

  • krabicu
  • noviny
  • fixy
  • nožnice
  • tekuté lepidlo
  • látky
  • temperové farby (alebo hocijaké iné, ktoré vlastníte)
  • farebné papiere

Samozrejme, pokiaľ vám niečo chýba, môžete to nahradiť podľa vlastnej fantázie. Pozri návod, kde je výroba divadla.

Keď budete mať všetko hotové, môžete začať inscenovať. Pokiaľ sa necháte s deťmi uniesť tvorivým procesom, možno vymyslíte úplne novú rozprávku. Keby ste ale potrebovali trochu pomôcť pri vymýšľaní, tak sa dá nájsť veľa inscenácií, ktorými sa dá inšpirovať. Medzi nimi je napríklad bábkové spracovanie troch prasiatok.

Nemusíte sa báť, že by ste niečo spravili zle. Pri domácej inscenácii nemáte čo popliesť. Najdôležitejšie na vašom divadle je predsa to, že ho robíte spolu a práve v tom je krásne a originálne.

Dajte nám vedieť, aké predstavenia sa vám podarili. Držíme palce.

Pozri sa aktuálnu ponuku táborov.

Zistiť viac
 

Tábory, ktoré vás môžu tiež zaujímať